Pomoćnik ministra zdravlja u Vladi Republike Srbije Zoran Kovačević saopštio je da su rezultati danas predstavljene ankete, u kojoj je učestvovalo 3.800 zdravstvenih radnika, pokazali da je više od 70 posto zdravstvenih radnika u Srbiji bilo izloženo nekom obliku nasilja na poslu.Kovačević je na simpozijumu “Bezbednost i zdravlje na radu u zdravstvu”, održanom u okviru obeležavanja Evropske nedelje bezbednosti na radu, ukazao na to da su nasilju najviše izloženi zdravstveni radnici u psihijatrijskim ustanovama i ustanovama urgentne medicine.
Pomoćnik ministra zdravlja u Vladi Republike Srbije Zoran Kovačević saopštio je da su rezultati danas predstavljene ankete, u kojoj je učestvovalo 3.800 zdravstvenih radnika, pokazali da je više od 70 posto zdravstvenih radnika u Srbiji bilo izloženo nekom obliku nasilja na poslu.
Kovačević je na simpozijumu “Bezbednost i zdravlje na radu u zdravstvu”, održanom u okviru obeležavanja Evropske nedelje bezbednosti na radu, ukazao na to da su nasilju najviše izloženi zdravstveni radnici u psihijatrijskim ustanovama i ustanovama urgentne medicine.
On je ocenio da rezultati jesu poražavajući, ali i da su bili očekivani, s obzirom na to da slična situacija postoji i u evropskim zemljama.
Kovačević je ukazao na problem povreda na radu kod zdravstvenih radnika, gde povrede mogu biti trajne i sa teškim posledicama, poput zaraze hepatitisom.
Državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Stana Božović podsetila je na to da je naša zemlja uskladila protokole sa direktivama Evropske unije i Evropske komisije za bezbednost i zdravlje na radu.
Božović je navela da, prema podacima Inspektorata za rad, godišnje u Srbiji na poslu nastrada više od 40 ljudi, dok približno 1.000 osoba doživi teška profesionalna oboljenja.
Ona je podsetila na to da je u Strategiji o bezbednosti i zdravlju na radu akcenat stavljen na prevenciju kako bi se ljudi u procesu rada što više zaštitili od povreda i profesionalnih oboljenja.